Викопіювання

Генеральний план – головний містобудівний документ. Що таке викопіювання з генерального плану, для чого воно потрібне, і як його отримати.

Одне з головних завдань органів місцевого самоврядування – ефективно і впорядковано управляти та розпоряджатися територією населеного пункту відповідно до встановленої стратегії. Для цієї мети вони використовують містобудівну документацію. Основний її компонент – генеральний план населеного пункту. На підставі нього розробляють цілий комплекс інших містобудівних документів.

Далі ця документація знадобиться в процесі видачі дозволів на розробку проектів землеустрою, під час оформлення містобудівних умов і обмежень, відведення ділянок під будівництво тощо. Вона також використовується в процесі зміни меж населеного пункту.

Що таке генеральний план міста – «Генеральний план — вид містобудівної документації, що регулює містобудівну діяльність в містах і інших поселеннях, визначає умови безпеки мешкання населення, забезпечення необхідних санітарно-гігієнічних і екологічних вимог, раціональне визначення меж землекористувань, зон житлової, суспільної, промислової забудови, територій, що особливо охороняються, зон різної містобудівної цінності, розміщення місць прикладення праці, розвиток інженерно-транспортної інфраструктури, впорядкування територій, збереження історико-культурної спадщини і антропогенних ландшафтів.»

Генеральний план міста або села – документ місцевого значення, в якому відображені перспективи розвитку території населеного пункту. Генплан визначає межі функціональних зон територій, пріоритетність і черговість забудови місцевості, потреби в землях певного призначення, містить інформацію та схеми розташування житлових і нежитлових об'єктів, відображає інфраструктуру населеного пункту тощо. Вся ця інформація корисна в ході визначення наступного:

- всіх можливих обмежень щодо конкретних ділянок;

- послідовності та пріоритетності будівництва та реконструкції об'єктів;

- необхідності спорудження установ та підприємств певного типу.

Значення, порядок розробки і структура генерального плану описані в  законі «Про регулювання містобудівної діяльності». На підставі нього розробляють план зонування та детальний план. Детальний план територій – документ, що відображає планувальні рішення та розвиток певної місцевості. Схеми й описи цього документа уточнюють дані генерального плану. План зонування або зонінг визначає обмеження й умови використання конкретних зон в рамках містобудівної діяльності. Цей документ регламентує розділ території на зони з зазначенням функцій, режиму використання та цільового призначення кожної з них.

Що таке викопіювання з генерального плану

Викопіювання з генерального або детального плану населеного пункту – копія фрагмента відповідного документа. Вона містить графічне зображення та опис частини території, на якій сформовано або буде виділено нову земельну ділянку. Викопіювання показує, як виглядає ділянка, і де вона знаходиться. Це характеристика конкретної частини території, враховуючи яку, органи місцевого самоврядування можуть здійснювати дії щодо неї: передавати у власність, виділяти під забудову тощо. Викопіювання з генерального або детального плану містить графічні матеріали із зображенням і описом конкретної земельної ділянки, які використовуються для оформлення землевпорядної документації або отримання містобудівних умов і обмежень щодо неї. За допомогою викопіювання можна визначити:

- розташування ділянки відносно інших земель;

- розташування будівель; межі ділянки;

- обмеження щодо використання землі для тих чи інших цілей;

- функціональне призначення земель; розташування інженерних комунікацій, доріг, пішохідних зон, червоних ліній тощо.

Документація містить матеріали про чинний стан справ і про перспективи розвитку території.

Для чого потрібне викопіювання з генерального плану

Викопіювання з генерального плану території використовується для видачі дозволів на розробку проектів землеустрою. Вам знадобиться землевпорядна документація в таких випадках:

- формування нової земельної ділянки під приватизацію або оренду;

- зміна цільового призначення землі;

- відведення територій під будівництво; узаконення земельної ділянки;

- узаконення самовільного будівництва, реконструкції будівлі тощо.

В кожній з цих ситуацій вам доведеться отримати дозвіл на розробку проекту землеустрою або оформити містобудівні умови та обмеження. Для цього зверніться до органу місцевого самоврядування з відповідною заявою та пакетом паперів. Прикладіть викопіювання з генерального плану із зображенням ділянки, щодо якої буде прийматися рішення.

Таким чином, викопіювання з генплану потрібне не лише під час безпосередніх операцій із землею, але і на початку будівництва або у випадку прокладання комунікацій.

Стаття 24 Закону «Про регулювання містобудівної діяльності» забороняє передавати землі під будівництво у власність або в розпорядження особам в разі відсутності детального плану території або зонінгу. Тому в населених пунктах без цієї документації питання відведення ділянок для містобудівних потреб залишається відкритим. В окремих випадках вдається отримати права на землю шляхом узаконення на ній самовільно побудованого об'єкта.

На підставі містобудівної документації та заяви видається дозвіл на розробку проекту.

Як отримати викопіювання з генерального плану

Згідно із законом матеріали генерального плану є загальнодоступною інформацією і видаються безкоштовно. Для цього зверніться в відділ архітектури та містобудування з відповідною заявою. Послуга безкоштовна і надається протягом 10 днів з моменту подачі заяви.

В основному викопіювання з містобудівної документації може знадобитися фізичній особі на ранніх етапах оформлення прав власності або користування на землю і в ході будівництва приватного будинку або під час проведення до нього комунікацій тощо.