ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
Вінницька область, Могилів-Подільський район

Небезпечний шкідник - ясенева смарагдова златка

Дата: 13.05.2024 13:00
Кількість переглядів: 99

Фото без опису

Ясенева смарагдова златка – надзвичайно небезпечний стовбуровий шкідник. Заселяє зазвичай ослаблені дерева, але при масовому розмноженні страждають і здорові дерева.

У середині 90-х рр. златку завезли до США та Канади з пакувальним матеріалом із Китаю. За декілька років вона спричинила занепад понад 20 мільйонів дерев різних видів ясена. Незважаючи на великі кошти, витрачені урядами цих країн на запобігання поширенню, Ясенова смарагдова златка змогла потрапити та поширитись практично в усій Європі, зокрема і в Україні, загрожуючи існуванню ясена як виду, а також багатьом видам грибів і безхребетних тварин, які використовують цю породу як джерело їжі або як місце життя. На сьогодні шкідника виявлено і в Україні та запроваджено карантинний режим щодо у   Луганській, Харківській областях та у м. Києві.

Жуки Ясеневої златки мають смарагдово-зелене, із золотавим, бронзовим або фіолетовим блиском забарвлення довжиною від 7,5 до 15 мм. Живляться листям у кронах дерев. В пошуках кормової рослини можуть перелітати на відстань від 1 км до 20 км. Літ жуків може тривати з середини травня до серпня. Самці живуть близько 2 тижнів, самки – до 3 тижнів. Період яйцекладки триває з початку червня до кінця липня. Личинки забурюються в кору і досягають лубу, яким харчуються протягом літа. Личинкові ходи дуже вигнуті, забиті буровим борошном, розширюються зі зростанням личинки, довжина якої може досягати 26-32 мм. Зимують личинки різного віку в товщі кори і витримують температуру повітря взимку до 300 С морозу. У квітні – травні личинки заляльковуються. Молоді жуки прогризають льотний отвір і розпочинається їхній літ. 

На території України златка може активно розмножуватися при середній температурі +19°С і зимувати при -30°С. При активному розмноженні за 6-7 років комаха починає завдавати серйозної шкоди насадженням. Протягом 2-3 сезонів може зникнути від 35 до 100% уражених дерев.

Основною рослиною, на якій оселяється ясенева златка є представники роду ясен. Пошкодження можуть також зазнавати горіх, лапина, в'яз. Пошкоджені дерева мають розріджену крону, уздовж старих ходів з’являються здуття та тріщини, зазвичай усихають протягом двох-трьох років.

Основними ознаками пошкодження дерева є:

- крона стає розрідженою;

- крона починає всихати зверху до низу;

- під відставшою корою видно личинкові ходи забиті буровою мукою;

- на стовбурі з’являються характерні льотні отвори D-подібної форми.

Фото без описуФото без опису

Заходи профілактики та боротьби зі златкою

Якщо виявлення шкідника відбувається на стадії його первинного вселення, коли рівень зараження ще невисокий, то значно збільшується ймовірність його швидкого знищення з використанням менш дороговартісних заходів боротьби.

Обмежать розповсюдження златки також профілактичні заходи. А саме:

 - визначення меж заселення насаджень шкідником;

- встановлення нагляду за її подальшим розвитком, зокрема з використанням феромонних пасток Ліндгрена або бар’єрних пасток. Пастки потрібно вивішувати (1 пастка на 5 га насаджень) в сонячних місцях по краю деревостою перед очікуваним терміном льоту;

- для виявлення ходів личинок златки необхідно видаляти кору з живих дерев;

- своєчасне вирубування заселених дерев шляхом вибіркових або суцільних санітарних рубок восени або взимку з наступним їх спалюванням;

- тимчасове обмеження масштабних посадок ясена;

- створення оптимально зімкнутих насаджень. Приваблення в насадження і охорона комахоїдних птахів, особливо дятлів, які знищують личинки  і лялечки златки під час зимівлі.

 

    


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь