Вишиванка — одяг вільних людей

Дата: 24.08.2022 13:30

Вишиванка ще з давніх давен супроводжувала український народ і була для них символом нескореності й того, що вони є українцями. Із початком російської  агресії українська вишита сорочка стала символом української сили, ознакою сміливості. Одягти вишиванку— це означає сказати: «Я відстоюю свою землю. Це моя земля!».

Нині вишиванка є символом, який об’єднує дуже різних українців за політичними, релігійними поглядами, за мовною ознакою. Саме тому вона є сучасною зброєю проти ворога. Дуже важливо усвідомлено носити вишиту сорочку, адже значення вишиванки є дуже глибоким. Допоки українські жінки вишиватимуть сорочки, вкладаючи в них свою душу, а українці одягатимуть їх — Україна непереможна!

З нагоди Дня Незалежності України в рамках участі в обласному мистецькому проєкті «Подільські народні строї», працівниками музею Ямпільського образотворчого мистецтва та державного історико-краєзнавчого музею «Буша» було організовано виїзну  фотосесію за участі мешканців нашої громади, одягнутих в народні строї. На світлинах в атмосфері багатовікових традицій відтворено старовинний  жіночий та  чоловічий  стрій, як буденний так і святковий, притаманний нашому регіону.

Зберігаймо наші традиції, памятаймо про них, це наше коріння!

• Сорочка «Клембівська квітка», вишита технікою замкова низь. За особливістю розташування орнаменту, його сакрального значення та уставковим способом пошиття внесена в реєстр нематеріальної культурної спадщини України.

• Сорочка весільна, вишита на фабричній тканині «Бомбак» подільськими швами, які мають гарні мелодійні назви: солов’їні вічка,  зерновий вивід, рахункова гладь. Колір стиглої пшениці. Щоб отримати  відповідний відтінок, нитки запікали в хлібові попередньо посипавши їх мінералом хромітом.

Фото без опису Фото без опису

• Святкові сорочки з рослинним орнаментом, вишиті технікою косий хрестик на фабричному полотні. Повздовжні смуги на грудях витягують силует, а довга спідниця додає святковості.

• Сорочка весільна « Клембівська квітка» з довгими рукавами, біля манжету при зібрана у гарні складочки. Плахта домоткана, вовняна.

• Сорочка «Клембівська квітка», виконана технікою косий хрестик.

• Сорочка « Клембівська квітка», виконана технікою художня гладь.

• Святковий чоловічий стрій, обов’язковим елементом якого був пояс шкіряний або тканий. На фото тканий вовняний пояс, відтворений Болгарською Аллою.

Фото без опису Фото без опису

• Буденні чоловічі та жіночий стрій, виготовлені з домотканого полотна, оздоблені вишивкою з рослинним орнаментом.