ТИСЯЧОЛІТНІЙ ШЛЯХ ДО НЕЗАЛЕЖНОСТІ

Дата: 22.08.2022 12:16

24 серпня Україна відзначатиме найбільше державне свято – 31-річницю незалежності. Проголошення незалежності в 1991 році ХХ ст. стало логічним завершенням  українського  державотворення впродовж тисячолітньої історії нашої державності.

Які традиції Україна успадкувала від попередніх епох?

• Від Русі – першої української держави ІХ ст. -

тризуб - державний герб України; Київ – столицю українських земель; гривню – назву грошової одиниці; назву Україна, що вперше згадується в Київському літописі 1187 року; об’єднання слов’янських племен в єдиний етнос русинів-українців; діалекти української мови.

Завершився період Русі монгольською навалою 1239–1242 років.

• Від Галицько- Волинської держави ХІІІ–ХІV ст.ст. -

синьо-жовті барви національного прапора; утвердження європейського вектора розвитку.

• Від Великого Князівства Литовського XIV ст. -

європейську традицію місцевого самоврядування – Магдебурзьке право; Пересопницьке Євангеліє – видатну рукописну пам’ятку, на якій складають присягу президенти України.

• Від Запорозького козацтва XVI ст. -

республіканські традиції народовладдя; військові традиції, які лягли в основу збройних сил Української Народної Республіки та українського визвольного руху; одну із перших європейських конституцій нового часу, укладену Пилипом Орликом 1710 року.

• Від української державності початку ХХ століття (УНР, Західно-Українська Народна Республіка, Українська Держава на чолі із гетьманом Павлом Скоропадським) -

демократичні засади державного будівництва; перший парламент; перший уряд; державні символи: герб, основним елементом якого був тризуб, гімн “Ще не вмерла Україна”, синьо-жовтий прапор; соборність; Українську Академію Наук; перше проголошення незалежності 22 січня 1918 року.

• Від Української Радянської Соціалістичної Республіки –

статус засновника Організації об'єднаних націй; адміністративно-територіальний устрій, державні кордони.

Протягом цих  історичних епох на полях боїв, у турецькій та польській неволі, в російських та гітлерівських таборах гартувалася воля та міць українського народу. У цій боротьбі народилася єдина нація. Багатовіковий духовний геноцид, голодомори та репресії не знищили в українського народу прагнення до незалежності.

Сьогодні путін прагне забрати в українців право на власне минуле і власну ідентичність. Йому необхідна українська історія- спадщина середньовічної Русі, центром якої був Київ, і землі сучасної України, як вагомі елементи російського імперського міфу. Та наша незалежність оплачена надто дорогою ціною - великою кількістю життів наших предків, щоб ми втратили її. Тому за жодних обставин ми не здамося. І не зупинимося, доки не звільнимо останнього метра української землі.