Правильний вибір саджанців
Щороку навесні, з початком дачного сезону, пожвавлюється реалізація насіння овочевих культур та садивного матеріалу (саджанців) багаторічних рослин. Більшість споживачів купують саджанці в магазинах, на ринках, ярмарках, через інтернет-магазини. Але варто врахувати той факт, що багато продавців – перекупники, які можливо взагалі не мають відношення до садівництва.
Відтак є ризик, що саме так можна купити саджанець, який вирощений без апробації маточних насаджень та садивного матеріалу; без лабораторних досліджень на наявність вірусних та вірусоподібних патогенів та, при необхідності, генетичного визначення відповідності сорту.
Садивний матеріал звісно краще купувати безпосередньо у виробника, що включений до Державного Реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва і вирощує сертифіковані безвірусні підщепи та дерева. Але не завжди в пересічного споживача є така можливість. Тому, купуючи садивний матеріал на ринку, покупцям необхідно знати як правильно його вибирати.
Щоб убезпечити себе від підробки в першу чергу зверніть увагу на зовнішній вигляд рослини. Дворічні та однорічні саджанці зерняткових і кісточкових культур зі сформованою кроною зв’язують шпагатом в пучки по 10 шт., а саджанці без крони – в пучки по 20 шт. До кожного пучка саджанців прикріплюють етикетку із зазначенням виробника; культури; сорту.
Висота однорічних яблунь, груш має бути 120-130 см, а кісточкових (вишня, слива, абрикос, черешня та ін.) 140-150 см. Коренева шийка сортового саджанця плодових культур повинна мати місце щеплення. Якщо його немає, то це сіянець (дичок) або коренева поросль.
Не допускаються до продажу саджанці, у яких наявне розпускання листя, підсихання крони, заражені хворобами чи пошкоджені шкідниками.
На місці здійснення торгівлі повинні зберігатися та надаватися за першою вимогою Сертифікати, що засвідчують сортові та товарні якості садивного матеріалу.
У разі невпевненості в якості придбаного садивного матеріалу єдиним документом, який може підтвердити його відповідність або невідповідність вимогам законодавства є документ Держпродспоживслужби щодо результату проведення арбітражного (експертного) визначення якості садивного матеріалу, який видається після проведення арбітражного (експертного) визначення якості садивного матеріалу в установленому законодавством порядку.
Цей документ може бути підставою для звернення до суду з метою відшкодування затрачених коштів у випадку встановлення факту, що придбаний садивний матеріал не відповідає вимогам законодавства.
За інформацією ГУ Дежпродспоживслужби у Вінницкій області
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)