ГЕНДЕРНІ СТЕРЕОТИПИ – КЛЮЧОВІ ПРИЧИНИ ДОМАШНЬОГО НАСИЛЬСТВА
Домашнє насильство – досі одна із гострих проблем для суспільства. Стереотипно про нього більше воліють мовчати. Раніше ця тема замовчувалась як постраждалими, так і кривдниками. Родини, у яких було домашнє насильство, бажали «не виносити сміття з будинку» і комусь доводилося терпіти. Зазвичай – жінкам. Сьогодні проблема домашнього насильства стає більш видимою і публічно обговорюваною.
Четвертий рік у Ямпільській територіальній громаді створена спеціалізована служба первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі. Консультаційна служба створена виконавчим комітетом Ямпільської міської ради від 17 червня 2021 року. Діє вона на базі відділення соціальних служб для сім’ї, дітей на молоді Ямпільського територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг Ямпільської міської ради. Окрім того, при ньому створена "кризова кімната" для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або за ознакою статі.
До пеціалізованої служби первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, у 2022 році було 52 звернення/повідомлення, у 2023 - 194, у 2024 - 162 звернення/ повідомлення щодо домашнього насильства. Вони як від відділення поліції, так і особисто у службу. Домашнє насильство під час війни – поширене явище, яке стає ще більш небезпечним, ніж у мирний час. Людям, які зазнали такого насильства зараз, складніше знайти вихід – вони часто обмежені у пересуванні, їм немає в кого попросити про допомогу, вони ще більше залежать від кривдників фізично та матеріально. Психологічне, фізичне, економічне та сексуальне – це форми, в яких може проявлятись домашнє насильство.
Характер звернень такий: ображає, кричить, дає ляпаси, розпускає руки. Здебільшого на фоні сварок із вживанням спиртних напоїв. Більшість звернень – вторинні випадки. І здебільшого звертаються жінки. Після першої сварки, зазвичай, ніхто, на жаль, не звертається до поліції. Іноді, сам факт виклику поліції у сім’ї є методом залякування та вгамування емоцій. Так чоловік чи жінка залякують одне одного, аби зменшити градус напруги. Зазвичай у службі фіксують психологічне, фізичне та економічне домашнє насильство.
Постраждалі дуже бояться говорити про проблеми, а особливо про кривдників/ниць. Кривдники то взагалі не йдуть на контакт і кажуть, що в їхніх діях нічого погано і те, що «мізкоправи їм не потрібні». Керують всім гендерні стереотипи і упередження. Буцімто чоловік має право на насильство, бо він головний і завжди правий. А жінки не йдуть із сім’ї, бо так само терпіли їхні бабусі чи мами, вони є фінансово залежними від своїх чоловіків аб’юзерів, у них є комплекси, що нікому вони не потрібні з дітьми. Якщо ви постраждали від домашнього насильства, або стали свідком вчинення домашнього насильства – не мовчіть!
ГАРЯЧІ ТЕЛЕФОННІ ЛІНІЇ ДЛЯ СІМЕЙ/ОСІБ/ДІТЕЙ:
1.Працівники обласної мобільної бригади соціально-психологічної допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі
068 586 03 55 (фахівець із соціальної роботи);
097 578 82 89 (психолог);
Viber: 097 578 82 89
Консультації надаються з понеділка по четвер з 9:00 до 18:00 год, в п’ятницю з 9:00 до 17:00 год;
2. 15-47 – безкоштовна цілодобова «гаряча» лінія для жертв домашнього насильства;
3. 116-123 (з мобільного) та 0-800-500-335 (зі стаціонарного) – безкоштовна національна «гаряча» лінія з запобігання домашньому насильству;
4. 116-111 (з мобільного) та 0-800-500-225 (зі стаціонарного) – національна дитяча «гаряча» лінія;
5. (0432) 67-31-08 – Вінницька обласна служба у справах дітей (зі стаціонарного, в робочі дні);
6. 0-800-213-103 – Єдиний контакт-центр системи безоплатної правової допомоги.
7. (04336) 2-18-87–Відділення соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Ямпільського територіального центру соціального обслуговування та надання соціальних послуг Ямпільської міської ради;
8. (04336) 2-18-87 – Консультаційна служба (спеціалізована служба первинного соціально-психологічного консультування осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі)
9. 096-766-71-74 - Служба у справах дітей Ямпільської міської ради.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)