ЯМПІЛЬСЬКА МІСЬКА РАДА
Вінницька область, Могилів-Подільський район

День слов’янської писемності і культури

Дата: 24.05.2024 09:10
Кількість переглядів: 89

 Фото без опису

Щорічно 24 травня у всіх слов’янських країнах відзначають День слов’янської писемності і культури та урочисто прославляють творців слов’янської писемності святих Кирила і Мефодія.

      Як відомо, святі рівноапостольні брати Кирило і Мефодій походили з вельможного і побожного роду й стали православними ченцями у грецькому місті Солуні. Саме 24 травня православна та греко-католицька церкви прославляють та звершують їх пам’ять.

Вчені вважають, що слов’янська писемність була створена в IX столітті, приблизно у 863 році. Новий алфавіт отримав назву «кирилиця» на честь одного з братів, Костянтина, який, прийнявши чернецтво, став Кирилом. Братам які з малих років виявили неабиякі здібності і досконало опанували всі науки свого часу, а також володіли найпоширенішими мовами Європи вдалось на основі грецької створити нову слов’янську абетку. Вони істотно змінили її, щоб більш точно передати слов’янську звукову систему. Були створені дві абетки — глаголиця і кирилиця. За внесок святих Кирила і Мефодія в культуру Європи Папа Римський Іван Павло II у 1980 році оголосив їх покровителями Старого континенту.

Вперше День слов’янської писемності і культури було відзначено у 1863 році на честь 1000-річчя створення слов’янської абетки. На жаль, за часів радянської влади зазначене свято, що об’єднує всіх слов’ян і не відзначався багато десятиліть. Повноцінно його вдалося відродити вже після проголошення Україною незалежності.

Початком офіційного відзначення цього свята на державному рівні став Указ Президента України від 17 вересня 2004 року в якому підтримуючи ініціативу Національної академії наук України, громадських та релігійних організацій день 24 травня встановлено Днем слов’янської культури і писемності.

На сьогоднішній день налічується приблизно 60 етносів та 252 мільйони людей, писемність яких ґрунтується на кирилиці, яка була і продовжує залишатися тим фундаментом який по всьому світу об’єднує велику родину слов’янських народів. 1 січня 2007 року, після приєднання Болгарії до Європейського Союзу, кирилиця також стала 3-м офіційним алфавітом ЄС, після латини і грецького письма.


Коментарі:

Ваш коментар може бути першим :)

Додати коментар


« повернутися

Коментування статті/новини

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь