День скорботи і пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу комуністичним тоталітарним режимом
Цього дня, 1944 року згідно із таємною постановою Державного комітету оборони № 5859-сс «Про кримських татар», підписаною Сталіним, розпочалася спецоперація військ НКВД з метою звільнення Кримського півострова від корінного населення.
Спецоперація, у якій було залучено 32 тисячі співробітників НКВД, розпочалася о 3-тій годині ночі. Депортованим (а це були переважно жінки, діти, старі, оскільки усе доросле чоловіче населення воювало) давалося на збори від кількох хвилин до пів години, після чого їх звозили машинами до залізничних станцій Бахчисарая, Джанкоя та Сімферополя, а звідти переповненими, наглухо закритими ешелонами відправляли на «спецпоселення» на схід – в Узбекистан, Казахстан, Таджикистан. Частина депортованих потрапила на примусові роботи до Московського вугільного тресту, до таборів фронтового резерву та до ГУЛАГу. Дорога тривала до трьох тижнів. Багато депортованих від голоду та хвороб померли в дорозі.
Депортація мала катастрофічні наслідки для кримських татар в місцях заслання. Протягом року до завершення війни від голоду, хвороб та виснаження загинуло понад 30 тисяч кримських татар. Не меншої шкоди зазнало господарство Криму, позбавлене досвідчених працівників. Лише 1989 року кримським татарам дозволили повернутися на батьківщину.
Сьогодні кримськотатарський народ знову не може почуватися вдома на своїй рідній землі. 3 початком російської окупації Кримського півострова у 2014 році тисячі кримських татар змушені знову покинути рідні домівки. А тих, хто залишилися, російська окупаційна влада кидає за грати, катує, проводить репресивну політику переслідувань та залякувань.
Біль кримськотатарського народу – наш спільний біль. Ми ніколи не забудемо і не пробачимо злочини радянського тоталітарного режиму.
Пам’ятаємо жертв трагедії та віддаємо шану всім, хто постраждав від дій тоталітарної влади.
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)